Get Adobe Flash player

"Áldottak legyenek a füvek és a fák és áldott legyen a földön minden virág, és áldott legyen az út, áldott legyen a kő, mert itt jár halk léptekkel az Üdvözítő." (Ölbey Irén)



MENTORÁLÓ INTÉZMÉNY 

A KÖRNYEZETI - TERMÉSZETISMERETI NEVELÉS
ÉS A TERMÉSZETTUDOMÁNYOS, HOLISZTIKUS
SZEMLÉLET MÓDSZERTANI FEJLESZTÉSE A DÖGEI
ÖLBEY IRÉN ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN.

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 


Ma 2024. december 26., csütörtök, István napja van. Holnap János napja lesz.

Ki olvas minket?

Oldalainkat 560 vendég böngészi
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterMa177
mod_vvisit_counterTegnap1141
mod_vvisit_counterEzen a héten3462
mod_vvisit_counterMúlt héten5149
mod_vvisit_counterEbben a hónapban21372
mod_vvisit_counterA múlt hónapban21557
mod_vvisit_counterEddigi összes látogató1609676

Az elmúlt 20 percben Online: 10
A te IP címed: 3.145.83.96
MOZILLA 5.0,
Mai dátum: 2024 dec., 26

Iskolai hírek

Félévi szülői értekezletek időpontjai

1. osztály              2020. február 11. (kedd)                  1630

2. osztály              2020. február 04. (kedd)                  1630

3. osztály              2020. február 06. (csütörtök)          1615

4. osztály              2020. február 10. (hétfő)                  1630

5. osztály              2020. február 07. (péntek)               1615

6. osztály              2020. február 04. (kedd)                  1600

7. osztály              2020. február 12. (szerda)               1730

8. osztály              2020. február 10. (hétfő)                  1615

Madáretetés-negyedik osztály

Madáretetés-hetedik osztály

Az év madara az erdei fülesbagoly

Dögében a Titka szoroska elején egy öreg fenyőfán évek óta nagy fülű baglyok telepszenek meg. Senki nem háborgatja a 8-10-fős kis csapatot. Egész évben megfigyelhetjük, de télen hét végi kirándulásaitokon gyakrabban találkozhattok az északi vidékekről lehúzódó erdei fülesbaglyokkal. Méltóságteljesen ülnek, egészen közel engedve a hívatlan látogatót. Főleg fenyőfákon, tujafákon, fűz és nyírfákon fedezhetjük fel őket. A fák alatt 4-6 cm hosszúságú s 2-3 cm szélességű szürke színű képletek a bagolyköpetek is jelzik a madárfaj jelenlétét. Ezek a táplálékállatok megemésztetlen csont szőr vagy tollmaradványai. Vizsgálatuk a madár táplálkozásáról, a zsákmányállatokról nyújt tudományos értékű eredményeket. Ti is gyűjthettek bagolyköpeteket, s ha szükséges rövid szárítás után bonctűvel szétbontogathatjátok őket, s a benne talált maradványokat kartonlapra sorba ragaszthatjátok. A talált csontokat sztereo mikroszkóp alá helyezve egy igazi csodavilág tárul szemetek elé. Mindez kiváló vizsgálódást jelenthet az iskolai természetkutató szakkörök tanulóinak.
Hamarosan a 7. osztályosoknak is részük lesz úja ebben az élményben! A baglyok iránti kíméletlen ellenszenv egyes helyeken még ma is él. Pedig az erdei fülesbagoly egyike az erdő leghasznosabb állatainak. 30-35 cm magas madár. Hosszú tollfüleit – melyek nem is valódiak, csupán a hangok fülhöz vezetésére szolgáló tollpamacsok –, veszély közeledtére felborzolja. Sárgásbarna, finom, hosszanti foltokkal díszített tollruhát visel. A hiedelemmel ellentétben nappal is lát, de mivel fő táplálékai, a rágcsálók szürkületben és este mozognak, így a nappalt madarunk többnyire pihenéssel tölti. Sűrű lucfenyőfákon egészen a törzshöz húzódva bóbiskol. Repülése szinte nesztelen. A késő délutáni szürkületben kelnek szárnyra. Zsákmányállatát mely többnyire mezei pocokból, egérfélékből kisebb madarakból áll, egészben nyeli le. Begye nincs, s az emészthetetlen csont, toll és szőranyagot un. köpetekben visszaöklendezi. Ezeket megtalálhatjuk a pihenőhelyei alatt. A benne talált csontokból következtethetünk táplálkozására. Kartonlapra fel is ragaszthatjátok a kibontott csontdarabokat. Nem árt a köpetek szétbontásakor szájmaszkot használni! Az erdei fülesbagoly hazánkban gyakori fészkelő. Fészket nem épít. Elhagyott varjú-, szarka- és szajkófészekben üti fel tanyáját. Sokszor találhattok tavasszal a fészke közelében vagy épp a földön röpképtelen kis fiókákat. Sohase vigyétek haza őket! Ezek nem elhagyott madarak. Tegyétek fel őket a fára ahol a szülők megtalálják őket. Kertekben, parkokban, ha felfedeztétek nappali pihenőhelyét, ne háborgassátok. Jelenlétük felér akár több macskával is. Eszmei értékük 50-ezer Ft. Ebben az évben ez a madárfaj lett az év madara!

Kép és szöveg: Agárdy Sándor



Nagyszerű eredmény a megyei tanulmányi versenyen!

Iskolánk két tanulója ért el kiemelkedő eredményt a megyei tanulmányi versenyen. Szabó Kata 8. osztályos tanuló matematika tantárgyból lett 2. helyezett, Mónus Réka angol nyelvből ért el 2. helyezést.
Réka a versenyen az összes versenyző közül (5 tantárgy, 7. és 8. osztályos diákok) a második legjobban teljesítő tanuló lett.

Gratulálunk a lányoknak a kiváló teljesítményhez, és további sikeres versenyzést kívánunk!

 

Szabóné Balogh Erika

További cikkeink...