Get Adobe Flash player

"Áldottak legyenek a füvek és a fák és áldott legyen a földön minden virág, és áldott legyen az út, áldott legyen a kő, mert itt jár halk léptekkel az Üdvözítő." (Ölbey Irén)



MENTORÁLÓ INTÉZMÉNY 

A KÖRNYEZETI - TERMÉSZETISMERETI NEVELÉS
ÉS A TERMÉSZETTUDOMÁNYOS, HOLISZTIKUS
SZEMLÉLET MÓDSZERTANI FEJLESZTÉSE A DÖGEI
ÖLBEY IRÉN ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN.

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 


Ma 2025. július 09., szerda, Lukrécia napja van. Holnap Amália napja lesz.

Ki olvas minket?

Oldalainkat 680 vendég böngészi
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterMa51
mod_vvisit_counterTegnap254
mod_vvisit_counterEzen a héten838
mod_vvisit_counterMúlt héten7726
mod_vvisit_counterEbben a hónapban6302
mod_vvisit_counterA múlt hónapban26699
mod_vvisit_counterEddigi összes látogató1775097

Az elmúlt 20 percben Online: 3
A te IP címed: 127.0.0.1
MOZILLA 5.0,
Mai dátum: 2025 júl., 09

Iskolai hírek

Most láthatod a természetben!

A gyászlepke

Az első találkozásom ezzel a máshoz nem hasonlító lepkefajjal jó 10 évvel ezelőtt történt. Egy deres márciusi hideg reggelen történt az eset, amikor fűtés céljából megbontották az egyik falusi ház udvarán száradó ölfarakást. A fák közötti üregben egy teljesen megdermedt állapotú nem mindennapi színű nagy lepkét talált az egyik segédkező gyerek, aki még azon nyomban elhozta hozzám megmutatni a rovart. A tanuló elmondta, hogy az állatot száraz hideg helyen egy farönk alatt, összecsukott szárnyakkal találták, azt hitték elpusztult.(Én meg úgy is mindent összegyűjtök, hát jó lesz valamire). Kivéve a befőttes üvegből a lepkét az iskola meleg tantermében egy nagyméretű szúnyoghálóval fedett egykori akváriumban helyeztük el s vártuk „kiolvadását”. Ez a folyamat két napot vett igénybe majd kora tavaszig tovább éldegélt kényszerű fogságában, míg az első melegebb napon útjára nem engedtük.  Közben mézzel kevert sörös cseppekkel próbáltuk táplálni.
A közelmúltban a délutánba nyúló ügyelet után Dögében egy röpke ”fotólesre” indultam. Az iskola mögötti épülő csatorna vadvirágokkal benőtt partján, egy fűzfa törzsén újra megláttam, pedig siklókat kerestem.  Ezt a fát kedveli a hernyója is legjobban, s a fűz feketén csillogó sebzett kérgén a kicsurgó nedvet szívogatták. Többen is felröppentek. Nagy termetük ellenére igen gyorsan repültek.  A földre hullott gyümölcsökön lehet a legtovább megcsodálni ezt a csodás lepkefajt. Talán ősszel a földre pottyanástól megrepedt édes ringlókon még látunk néhányat, atalanta és kis rókalepkék társaságában.
A gyászlepke mert, hát ezt találtam meg Dögében is ez alkalommal, sajnos a legjobban megfogyatkozott lepkéink közé tartozik - holott valaha igen gyakori faj volt. A tarkalepkék családjába tartozik akárcsak a közismert kis rókalepke vagy a nappali pávaszem. Virágok nektárját is szívogatja, de többnyire puhafák kicsurgó nedvével táplálkozik. Az áttelelő példányokat áprilisban látni először s májusig élnek, de a következő nemzedék tagjai egészen októberig csaponganak. Erdőszéleken, virágos réteken vízparti puhafás ligetekben, gyümölcsösökben találkozunk vele leginkább.  Hernyója is többnyire puhafákon fejlődik. A kifejlett lepke szárnyainak fesztávolsága 5-6 centiméter, tehát viszonylag nagyméretűre nő. A szárnyak bársonyos barnás- feketék, széleiken világoskék foltok díszítik, míg a szárnyak széle sárgásfehér. Igazán feltűnő jelenség! Érdemes néhány percig elgyönyörködni benne.

Hazánkban 50-ezer Ft eszmei értékkel védelem alatt áll! ( agárdy)  Fotó: Danku János.

Most láthatod a természetben!

A gyilkos galóca

Az elmúlt napokban többen kerestek meg, hogy vizsgáljam meg a kosarukba, vödrükbe szedett gombatömeget. Bár felismertem mit rejtenek a „gyűjtemények”- nem segíthettem, mert van erre a feladatra kiképzett  avatott szakember . A csapadékos nyári időjárás, majd a hirtelen jött meleg, seregestől csalja ki a földből a különböző gombákat. A Rétközi-tó melletti akácos például tele van nagy őzlábgombákkal. A gazdag forma és színösszeállítású gombafajok között rábukkanhatunk egy olyanra, melynek igen pontos felismerése minden embernek életbevágóan fontos kell, hogy legyen. Már a neve is horrorisztikusan cseng!... Gyilkos galóca! Bár az iskolában a 6. évfolyam természetismeret tantárgynál is tanítjuk, az igazi, ha a természetben is látjuk, s elemezzük.  Erdei táborok, túrák során jövünk rá, hogy a legtöbb gyerek, - a felnőttekről nem is szólva – csak hallomásból tud valamit a szinte minden évben áldozatokat szedő gyilkos galócáról. Még ma is keringenek babonás tévhitek, mely szerint minden gomba ehető, csak jól kell elkészíteni. Sajnos ez a tévedés életekbe kerülhet! Elég, ha a sok ehető gomba közé egy gyilkos galóca vagy annak egy darabkája is kerül, s egész családokat irthat ki, bárhogyan s bármennyi ideig is süssük, grillezzük vagy abároljuk. E veszélyes gomba színe igen változatos lehet, a halványzöldtől a csontfehérig. Kalapja fiatal korában domború, majd vízszintesen kiterül. A kalap alján a lemezek sűrűn állnak, s leginkább hófehérek. A tönk felső harmadában elszakítás nélkül le nem vehető gallért találunk. A tönk földben végződő végét pedig vaskos bocskor öleli körbe. Mindezen ismertetők alapján, ha találkoztok ezzel gombával a természetben, könnyen felismerhetitek, s elkülöníthetitek más gombafajoktól. Jobb, ha nem is nyúltok hozzá! Egy szép fotót azonban érdemes készíteni róla.  Bármennyire is biztosak vagytok azonban ismereteitekben – mivel igen sok másfajta mérgező gomba is előfordul – a szedett gombát mindenkor vizsgáltassátok meg a piacokon, vásárcsarnokokban ingyen szaktanácsot és felvilágosítást nyújtó gombaszakértőkkel! (Agárdy Sándor)

Most láthatod a természetben!

A Napra fordul a napraforgó

Nyár dereka van, de már az őszre figyelmeztet a virágzó napraforgótábla. Tornyospálcán az Újfalusi úton fotóztam reggel amikor keletre néztek a sárga tányérok. Már javában tart az aratás, ahogyan régen mondták..." talló lyukából fúj a szél." (as)

Most láthatod a természetben!

Az aranyos bábrabló

A napokban egy farakás közelében találkoztam ezzel a csodaszép színű bogárral. A Ricsikai erdőben nyaranta az avarszintben is látható, de többnyire a fák lombkoronájában keresi táplálékát. Emlékszem, hogy gyermekkoromban az akkor még (sajnos!) kötelező iskolai bogárgyűjtemények mások számára is megmutatandó rovarfaja volt. Én bizony sohasem találtam ilyet. Pedig mindenfelé kerestem az udvarunkban, Bizony ma már tudom, hogy rossz helyen. Főleg erdők az élőhelyei. A cserebogár nagyságú bogár lárvái is ragadozók. A szőrös hernyókat is elfogyasztja. A bogár alapszíne egyébként kékesfekete, de szárnyfedői feltűnő aranyzöld és rézvörös színben pompáznak, éppen ahogyan a fény játszik rajta. Jól fut, de repülni is tud. Sokan a most rajzó rózsabogárral szokták összetéveszteni. Ma már sajnos megritkult, ezért is lett védett faj. Eszmei értéke 5-ezer Ft. Napjainkban a mobil telefonok és digitális fényképezők sokasága van kézközelben. Ha találkozunk e faj, vagy más érdekes állat , növény egy-egy példányával érdemes megörökíteni, esetleg feljegyezni , hogy hol és mikor "ismerkedtünk meg" az adott természeti csodával. A legszebb képeket, mint minden évben a jövő tanévben is benevezzük egy fotópályázatra is. (as)

Új színfolt az iskolai füvészkertben

Az iskolakerti pályázatunk (Mentor iskola) utolsó eleme is megérkezett az iskolába. Az elemeket a helyszínen állították össze szakemberek. A csinos tárolóban bőséggel el tudjuk majd helyezni a kerti szerszámainkat.
A közelében sikerült egy kerti csapot is kialakítani önkormányzati segítséggel. (agárdy)

További cikkeink...