Binó Imre bácsi küldte a minap azt a fotót amit a honlapunkon is közzéteszünk. Vas megyében fotózta ebben az évben. A tölgy-pávaszem vagy tölgy-selyemlepke más néven japán selyemlepke (Antheraea yamamai) látható a képen.
A tenyérnyi méretű igen szép lepkefaj eredeti élőhelye Japán. Európában inváziós faj. Tenyésztési célból hozták be Ausztriába, mivel a hernyója selyemgyártásra alkalmasnak tűnő gubót sző. A kísérlet nem sikerült, és a telephelyről kiszabadult példányok intenzíven terjednek dél és kelet felé. Magyarországon 1954-ben tűnt fel. Leginkább az ország nyugati feléből ismert, de van már adata a Dunától keletre is (1987, Nógrádverőce: Somlai Ferenc).
Európában főként tölgyesekben és bükkösökben él. Erdészetileg nem kártevő. A hernyó polifág, ami azt jelenti, hogy a lombhullató fák levelein él, s azzal táplálkozik. Az imágók nem táplálkoznak; szájszervük elcsökevényesedett. A mesterséges fény erősen vonzza mindkét ivart, ezért gyakran látni utcai lámpák alatt. Nappal a világos színű falakon feltűnő.
Köszönjük a fotót Imre bácsi! Ha bárki felismeri valahol ezt a lepkét, kérjük fotózza le, vagy jelezze az iskolában.
(as)