Get Adobe Flash player

Iskolai hírek

Új komposztáló berendezés

Nyári iskolakerti pályázatunk eredményeként egy korszerű komposztáló berendezést kapott intézményünk. A Humusz Maximusz Egyesület szakemberei /Mosonmagyaróvárról/ segítettek az esztétikus szerkezet összeállításában, valamint a rendszer beüzemelését is elmagyarázták. Ezzel az eszközzel már háromra nőtt az iskolai füvészkertben található komposztáló berendezések száma. A kapott "kisokos könyvek" és a pendrive-on található videobemutató is kiváló lehetőség lesz az osztályoknak a komposztkészítés megismerésére. Ezeket majd a Fenntarthatósági témahéten szeretnénk bemutatni a diákoknak. (as)

 

Új iskolapadok az ötödik osztályba

A kisvárdai Tankerületi Központtól kapott új padokkal láttuk el a biológia szaktantermet. Az új,  stabil, zöldre festett vázú székeket és padokat nagy örömmel vették birtokukba a gyerekek.

(as)

Őszi pókhálók

A fényképeket készítette: Agárdy Sándor intézményvezető

Őszi képek az iskolakert életéből

Tanévnyitó ünnepség 2020

Tanévkezdési információk

A tanévkezdéssel kapcsolatos információk elolvashatók ITT

Az iskolánk járvánnyal kapcsolatos megelőzési terve és eljárásrendje megtekinthető ITT

Apró fejlesztések az iskolakertben

Az elmúlt napokban jelentősebb változásokat hajtottunk végre az iskolakertünkben. A túlnőtt fákat visszavágtuk (fél napig tartott s újabb fél napig az elhordás). Új magaságyás készült, melybe fokhagymát vetettünk. A régebbi ágyásokba karalábé, borsó, fekete retek került. A dendrológiai kertet az önkormányzat segítségével sikerült széppé tenni. Néhány fotó az elvégzett apró munkákról. (as)

Meglepő felfedezés

Évtizedek óta kutatom lakóhelyem, s már közel 10-éve Döge és környékének élővilágát. A nyáron csak az ízeltlábú fajok határozása már megközelítette az 500 fajt! Ezt csak afféle tudományos hobbiként végzem, senki nem kért fel rá, s még nincs vége.  Bár rég óta keresem, de sohasem leltem a nyomára az egyik legszebb lepkénknek a kis és nagy színjátszó lepkének. Az elmúlt hetek forróságában most két helyről is sikerült bizonyítani jelenlétét. Dögében a Szebecse-érben a sárga aranyvessző dzsungelében láttam elröppenni egy igen mozgékony példányt. Gyógynövénygyűjtők vágták s rakták kocsira a sűrű virágtömeget. Onnan repült fel. Fotót azonban nem tudtam készteni róla.  A fiam még aznap Tornyospálcán  a Jéki széli tarlóföldön is talált egy sajnos már elpusztult példányt. Erről fotót is készítettem. A többi felvételt Danku János készítette szintén Tornyospálcán a Kotyor nevű pangó vizes területen, néhány évvel ezelőtt. Azóta nem látták, vagy csupán elkerültük.

A kis színjátszó lepke nem gyakori látvány. Ritkasága miatt védelem alatt is áll. Természetvédelmi értéke 10-ezer Ft!

A lepke elülső szárnyának hossza 3,2–3,5 centiméter. A nagy színjátszólepkéhez (Apatura iris) nagyon hasonló, de megkülönbözteti a két pótlólagos szemfolt az elülső szárny felső oldalán és a kifelé irányuló éles fog hiánya a hátulsó szárny fehér középszalagján. A hímek szárnya éles ibolyás vagy kékes interferenciaszínnel csillog. Ha megfelelő szögbe fordítjuk elénk tárul a fotókon is látható csodás látvány. Mintha egy trópusi pillangó lenne.

A kis színjátszólepke erdőszéleken, meszes talajú elegyes erdők tisztásain, erdei patakok mentén és különösen folyók, tavak menti fűz–nyár ligeterdőkben él. Sajnos eddig csak feltételeztem Döge füzeseiben is a jelenlétét, de megfigyelni, fotózni nem sikerült. Főleg nyárfák kicsorgó nedveit szívogatja, de állati ürülékeken is sokszor megjelenik a leírások szerint.
A síkságokon két, a hegyvidéken évi egy nemzedéke fejlődik ki – utóbbi esetben júniustól augusztus végéig repül. Ez a nemzedék tűnt fel most nekünk is. A hernyója áttelel. Az áttelelés előtt és után is nyár és fűzfákon él.

A bemutató végére egy felhívás. Van még néhány nap a szünidőből. Aki lefotózza, s a képet a megtalálás helyével együtt bemutatja, értékes könyvajándékban részesül!

(Agárdy Sándor)

További cikkeink...